O čem byla má přednáška na PPC date?

O čem byla má přednáška na PPC date?

V minulém roce jsme měl možnost společně s kolegou mluvit na akci PPC date pořádaný agenturou Taste. Report z celé akce si můžete přečíst na odkaze přímo v magazínu DigiChef. Tématem přednášky bylo, jak pracovat s analýzou klíčových slov. Celá přednáška byla v tónu kooperace SEO a PPC. A také o tom, jak s analýzou klíčových slov pracovat, jako PPC specialista.

Co je to PPC date?

PPC Date je konference primárně pro specialisty a nadšence do PPC reklamy, která je několikrát ročně pořádaná agenturou Taste.

Co je to SEO?

SEO (Search engine optimization) je jedna z disciplín online marketingu. Zaměřuje se na optimalizaci webu tak, aby byl co nejlépe dohledatelný při vyhledávání. Pomocí SEO se váš web bude lépe zobrazovat v organických výsledcích. To zapřičiní růst organické návštěvnosti a potažmo tržeb. Stránka, která se zobrazí po zadání vašeho dotazu, se nazývá SERP (Search Engine Results Page). PPC kampaně zabírají ve většině případů první 3 pozice a spodní 2 pozice. Organická návštěvnost je pak zbytek výsledků na stránce.

Co je to analýza klíčových slov?

Myslím, že nejjednodušší způsob, jak si představit analýzu klíčových slov je, si ji ukázat. Vzorovou analýzu můžete najít na tomto odkaze.

Analýza klíčových slov je v podstatě masivní tabulka, která vám zodpoví pomocí jakých frází uživatelé hledají vaší firmu. Nejdůležitější informace, které lze z analýzy získat jsou:

 • Hledanost klíčových slov
 • Konkurenčnost klíčových slov
 • Trendy ve vyhledávání
 • Ceny za proklik
 • Sezónost a trendy

Osobně práci s klíčovou analýzou mám rád. Analýza umožňuje vidět klíčová slova, která nemají tak vysoké ceny za proklik, ale jsou hledané a relevantní. Díky hledání těchto „gapů“, mezer z dat, pak mohu lépe vyčíst, kde se schovává vyšší návratnost vaší investice do reklamy.

Analýza klíčových slov by měla být základem práce každého specialisty, který pracuje s vyhledávacími kampaněmi v Google Ads a Sklik, ale její tvorba je poměrně pracná. Opravdu obsáhlá analýza může zabrat až 30h SEO specialisty.

Proč se analýza i tak vyplatí?

 • Ukáže vám prostor pro zlepšení obsahu webu.
 • Pomůže vám pochopit cestu zákazníka z vyhledávání.
 • Dodá vám konkurenční výhodu. Uvidíte fráze, které mohou netrénovanému oku uniknout.
 • Pomůže vám rozšířit long tailové výrazy a kampaně o relevantní fráze.
 • Práce se SEO, bude mít přímý vliv na výkon vašich kampaní. Relevantnější vstupní stránky, lepší popisky pomocí DSA kampaní a spoustu dalšího

Proč pracovat s klíčovými slovy?

Obrázek, níže, ukazuje proč pracovat s klíčovými slovy. Čím konkrétnější výraz, tím je nižší hledanost, ale vyšší pravděpodobnost konverze.

Jak mi analýza klíčových slov pomůže zlepšit obsah webu?

Myslím, že je důležité upřesnit, jak jsem to myslel a nejlepší bude ukázka z praxe. Pro tento příklad mohu využít svůj vlastní web. Když jsem ho tvořil a rozhodl se psát blog, vytvořil jsem si analýzu klíčových slov. Našel jsem si pár témat a klíčových slov, které mi pomáhají psát relevantní obsah, a tak se můj web dostává do popředí.

Druhý příklad je, pak přímo z praxe. Při práci s klientem, který prodával kosmetické a pleťové masky, se nám stala následující věc. V rámci kategorie webu využíval klíčové slovo „obličejová maska“, což dává smysl. Obličejová maska, může být to samé, co pleťová maska. Když se na to, ale podíváme z kontextu Google, tak tomu není úplně pravda.

Doporučení pro klienta bylo tedy následující. Přejmenovat kategorické texty z obličejových na pleťové masky. Tato drobná změna měla za výsledek vyšší relevanci stránek při vyhledávání i na dojem ze vstupní stránky v kampaních.

Jak tedy s analýzou klíčových slov pracovat?

Myslím, že nejdůležitějším poznatkem z celého článku by mělo být, že není určitě dobré zapomínat na SEO. Nevýhodou SEO je to, že výsledky nevidíte okamžitě, ale z dlouhodobého hlediska má smysl se do optimalizace stránek pro vyhledavače, investovat.

Z pohledu PPC specialisty analýzu klíčových slov využívám nejčastějši:

 • Ke zjištění sezóznosti, hledanosti.
 • Pro zvýšení investice a návratnosti kampaní.
 • Analýza klíčových slov je skvělý nástroj, jak navrhnout strukturu kampaní a sestav.
 • Pravidelně jí aktualizujte a pracujte s obsahem webu.
 • Tvořte relevantní vstupní stránky pro reklamní kampaně

Shrnutí

S analýzou klíčových slov by měl pracovat každý správný PPC specialista. Pokud jí nemáme k dispozici, dá se nalézt spoustu nástrojů, které nám s ní pomohou. Osobně preferuji MarketingMiner nebo Collabim. V dnešním článku jsem se dotkl velice okrajově tématu SEO a jeho vlivu na PPC kampaně. V příštích týdnech bych na mém blogu, rád sepsal článek zabývající se rozdíly mezi SEO a PPC.

Pokud potřebujete pomoci s kampaněmi, neváhejte se na mě obrátit. Zjistěte, co vše dělám..

Stále váháte? Využijte konzultaci zdarma.

Stanu se spolehlivým partnerem v online světě. Bohaté zkušenosti mám z předních agentur a z desítek realizovaných projektů. 

David Smák | © Copyright 2021 |

Stále váháte? Využijte konzultaci zdarma.

PPC reklamu spravuji přes 5 let. Pracoval jsem na stovkách kampaních v předních českých PPC agenturách. Pomohu zlepšit výkon vaší PPC reklamy.