Co je Facebook Blueprint certifikace?

Co je Facebook Blueprint certifikace?

Ptáte se, co je to Facebook Blueprint? V tomto článku se dozvíte vše potřebné – jak certifikaci získat, jak se připravit a jak samotný test probíhá.

Certifikace Facebook Blueprint měří znalosti digitálních inzerentů v reklamách na Facebooku, Instagramu a Messengeru. Certifikace otestuje řadu vašich dovedností, včetně používání statistik Facebooku k doporučování kampaní a navrhování vhodných reklamních strategií na sociálních sítích.

Jaké zkoušky můžete složit? Podívejte se na stránkách Facebooku.

 • Digital Marketing Associate – Jde o nejzákladnější možný certifikát od FB. Tato zkouška vás připraví na vytváření a správu přehledů o reklamách na Facebooku, Instagramu a Messengeru.
 • Marketing Science Professional – Získáte kompetence v používání dat, poznatků a měření k vytváření strategických marketingových rozhodnutí.
 • Creative Strategy Professional – Certifikace, která vás naučí pokročilému porozumění a strategickému uplatnění mobilních aplikací a služeb Facebooku.
 • Facebook Certified Media Planning Professional – Certifikace zaměřená na pokročilé plánování při navrhování mediálních strategií na sociálních sítích, které jsou v souladu s obchodními cíli a marketingovými plány vaší firmy.
 • Media Buying professional – Certifikace primárně zaměřená na plánování a vyhodnocování kampaní pro splnění cílů stanovených klientem. Tuto certifikaci vlastním a rád s vámi o tom pohovořím 🙂
 • Marketing Developer – Otestujte znalost technické implementace marketingových řešení (Facebook pixel, standardní události, vlastní převody).
 • Advanced Marketing Developer – Otestuje znalost technické implementace pokročilých řešení (události SDK / App, dynamické reklamy, offline konverze).
 • Advertising API Developer – Měří technickou kompetenci při konfiguraci a řešení problémů s integrací Marketing API.
 • Community Manager – Uznává pokročilé chápání osvědčených postupů a standardů pro správu online komunity.

Jak můžete certifikaci získat?

Partnerská agentura Facebooku (preferovaná a vyšší) má možnost využít vouchery (1 ročně) na certifikaci zdarma. Přesně to jsem učinil 🙂

Druhým způsobem je certifikace na vlastní náklady. Facebook umožňuje certifikaci absolvovat komukoliv, kdo má zájem. Zkoušky pro jednotlivce jsou však zpoplatněné. Certifikační zkoušky pro profesionály stojí 150 USD (Přibližně 3 200 Kč) za jeden pokus. V případě, že zkoušku nesplníte, musíte si další pokus opět zaplatit. Zkoušky úrovně associate jsou zpoplatněny částkou 99 USD (Přibližně 2 110 Kč).

Kde získáte podklady ke zkoušce?

Veškeré studijní podklady i více informací o certifikacích najdete přímo na stránkách Facebooku.

Jak se na zkoušku připravíte?

Každý kurz obsahuje PDF soubor, ve kterém jsou popsány veškeré informace potřebné k úspěšnému složení. V aplikaci skillshop naleznete i „pre testy“, na kterých si můžete vyzkoušet, jak dobře jste připraveni.

Má příprava probíhala primárně z PDF souborů a pre testů, které jsou k dispozici. Upřímně ale mohu říci, že PDF soubory jsou dobré spíše pro pochopení fungování platformy Facebooku. Určitě v nich nenajdete odpovědi. V mém případě jsem absolvoval certifikaci Media Buying professional. A mohu říci, že pokud bych neměl zkušenosti z práce na klientech, tak bych testy nesložil. Většina otázek se týkala výpočtu, jakou strategii zvolit při daných rozpočtech a marketingových cílech klienta. Druhá polovina testu byla přeplněna tabulkami, ve kterých jsem musel propočítat jednotlivé metriky a na základě dat se rozhodnout, jak rozpočty v kampaních nebo nastavení kampaně upravit, abychom na konci kampaně splnili veškerá KPI’s.

Jak probíhá samotný test?

Test je trošku něco jiného, než jsme zvyklí z jiných certifikačních zkoušek. Facebook certifikát je jedinečný tím, že v průběhu testu jste pod dozorem člověka, který zodpovídá za to, abyste žádným způsobem při zkoušce nepodváděli. Testování účastníků provádí společnost Pearson VUE.

Abyste se testu mohli zúčastnit, musíte stáhnout aplikaci společnosti Pearson, která vám v době testu zamkne veškeré aplikace v počítači. Jediné, co vám zůstane přístupné, je aplikace, ve které běží test.

Účast v testu má svá pravidla:

 • V místnosti nesmí být žádné rušivé elementy. Před testem musíte místnost zabrat kamerou tak, aby „kontrolor viděl, že jste tam opravdu sám“.
 • V průběhu testu musíte být neustále v objektivu své web kamery.
 • Při testu se nesmí mluvit ani opustit nahrávaný prostor. Porušení těchto dvou pravidel automaticky vyústí v ukončení testu.
 • Na test samotný máte 120 minut a obsahuje 60 otázek.
 • Nejdůležitější věc je ta, že test nemůže být proveden v českém jazyce. Test můžete udělat pouze v několika vybraných jazycích.

Shrnutí testu

Myslím, že test stojí za to absolvovat. Musíte si ale vybrat ten pravý. Další jedinečnost je v tom, že se za něj musí platit (nebo v mém případě – využít voucher, který mohl mít i někdo jiný z kolegů). Zároveň jste pod dozorem, což ve vás vyvolá nostalgii ze školních lavic. Fakt, že při nesplnění testu musíte platit další pokus nebo trpět výsměch od kolegů (to hrozilo u mě), vás vybičuje natolik, že přípravám věnujete tolik času, že FB systém i jeho fungování plně pochopíte.

Celkově test hodnotím pozitivně a vřele doporučuji všem, kdo má zájem posunout se zase o stupínek výš.

Pokud vám zde nějaké informace chybí, nebo si je budete přát doplnit. Kontaktujte mě.

Stále váháte? Využijte konzultaci zdarma.

Stanu se spolehlivým partnerem v online světě. Bohaté zkušenosti mám z předních agentur a z desítek realizovaných projektů. 

David Smák | © Copyright 2021 |

Stále váháte? Využijte konzultaci zdarma.

PPC reklamu spravuji přes 5 let. Pracoval jsem na stovkách kampaních v předních českých PPC agenturách. Pomohu zlepšit výkon vaší PPC reklamy.